Warsztaty językowe przygotowujące do mobilności na Cypr.
Zielona Góra 19-25. 07.2019
W dniach 19-25.07 dzięki uprzejmości Szkoły Języka Angielskiego Speak Up z Zielonej Góry odbyły się warsztaty przygotowujące do mobilności na Cypr. Kinga Tietz, Dominika Barańska, Mariusz Zając, Jarosław Szymczak pod okiem lektora języka angielskiego pani Izabeli Mistygacz uczestniczyli w zajęciach w czasie których których uczyli się zwrotów uzywanych podczas podróży i pobytu. Trenowali rozmówki w kawiarni, restauracji, na lotnisku itp. Otrzymali materiał dydaktyczny przydatny podczas wyjazdu zagranicznego.
Ziołowo Mi
Działanie przygotowawcze „Gry i zabawy na świeżym powietrzu”
Scenariusz wycieczka do Stawów 12.06.2019 TEMAT: Ruch i relaks na świeżym powietrzu grupa docelowa: SPDP i Grupy Internat 1. Zapoznanie z terenem, zasady BHP 2. Joga „Powitanie słońca” i relaksacja 3. Ognisko 4. Gry i zabawy 5. Pożegnanie
Smakołyki z Cypru dla uczniów klasy SPDP
W dniach 11-12.09.2019 odbyły się w ramach przygotowania kulturowego warsztaty kulinarne „Smakołyki z Cypru”. Wspólnie z uczniami klas I, II i V Spdp przygotowaliśmy przekąski na wieczór cypryjski – mięsne szaszłyki, kulki brokułowe, sos taztziki, chleby, humus. Mogliśmy wąchać przyprawy, smakować miętę tak obecna w pokarmach cypryjskich oraz degustować smakołyki. A także poznawać przepisy potraw cypryjskich.
Przygotowanie kulturowe „Wieczór Cypryjski”
W dniu 13.09.2019 w ramach przygotowania kulturowego programu Erasmus+ odbył się Wieczór Cypryjski. Organizatorami byli uczestnicy kursu ‘Edukacja na zewnątrz”, którzy będą się dokształcać na Cyprze. Jako organizatorzy staraliśmy się oddać klimat tawerny, w czym niejako pomogła nam pogoda. Pięknie nakryte stoły pod kroplami deszczu zamieniliśmy na biesiadny stół. Jeden stół, wokół przyjaciele…ciepła, rodzinna atmosfera niczym z lokali cypryjskich. Wśród muzyki i smakołyków, które zostały przygotowane podczas zajęć „Smakołyki z Cypru” wraz z uczniami SPDP, spędziliśmy niesamowicie przyjemny wieczór.
Opowieściami o życiu ludzi na wyspie uraczyło nas małżeństwo Ewa i Tomasz Stanke, które spędziło ponad 20 lat poza granicami kraju. Iluż ciekawych rzeczy mogliśmy się dowiedzieć od nich i tak różnych od tych przeczytanych w przewodnikach. Pytaniom nie było końca.
Następnie tancerz pan Marek Szulgo zaprosił nas na parkiet i wspólnie oddaliśmy się pląsom. Nasz „Grek Zorba” to było mistrzostwo! Nie mogło się odbyć bez niespodzianek i a był nim wielki tort z cyfrą – drugi projekt, a wspólne zdmuchnięcie świeczki z pewnością przyniesie szczęście uczestnikom projektu. Uwieńczeniem wieczoru było rozlosowanie vouczerów od naszych przyjaciół: Speak up Szkoła Języka Angielskiego Zielona Góra, salon kosmetyczny Zalotka,studio Figura. Oczywiście sponsorom bardzo dziękujemy!
Nagrody wylosowali: p.J. Kaczkiełło-Ostrowska, p. G. Miskiewicz, p.J.Rybicka, p. S. Leśniewska, p. B. Hajndrych. Bardzo serdecznie gratulujemy!
Dziękujemy Przystani kajakowej MosiR Nowa Sól, za możliwość przygotowania Wieczoru na ich terenie.Dziękujemy również naszym koleżankom za wsparcie – p. W. Stalińskiej, p.J. Rybickiej, p. M.Jekiel-Sasin, p.S. Kondrat, p. D. Tyborowskiej i p. K. Bąk-Wożniak.
Edukacja na zewnątrz – zajęcia pokazowe zjazdy konnej
Edukacja na zewnątrz – zajęcia pokazowe z jady konnej
W dniu 29.09 2019 roku odbyły się zajęcia pokazowe z jazdy konnej promujące Edukację na zewnątrz w ramach projektu Erasmus+. Były to pierwsze zajęcia z tego cyklu. Podczas kilku godzinnego spotkania zainteresowani nauczyciele mogli się dowiedzieć jak wyglądają pierwsze zajęcia na koniu. Dowiedzieliśmy się że nowy uczeń powinien poznać konia i jego zwyczaje oraz nauczyć się go czyścić i siodłać. Pani Kinga Tietz dała nam kilka rad m.in. żeby stać na wysokości końskiego wzroku, pozwolić wierzchowcowi cię zauważyć, powiedzieć kilka słów, delikatnie poklepać zwierzę i przesuwając ręką wzdłuż tułowia przemieszczać się w kierunku tylnych nóg. W ten sposób bezpiecznie przejdzie się za koniem, a on nie wystraszy się, że nagle pojawił się za nim ktoś obcy. Nie potrzebowaliśmy profesjonalnego stroju ale każdy z nas w ramach bhp miał piękny toczek na głowie. Dla wielu z nas był to pierwszy raz. Po zajęciach dyskutowalismy o walorach jazdy na koniu jako alternatywy do zajęć wychowania fizycznego w szkołach. Pani Kinga opowiedziała nam o komunikacji z koniem, ze konie uczą sztuki porozumiewania się, ale też stanowczości i cierpliwości. Każda kolejna lekcja to nauka koncentracji, uważności i empatii. Dzieci uczą się świadomości czasu co w erze telefonów komórkowych nie jest łatwe. Oczywiście rozmawialiśmy również o walorach fizycznych, jak właściwa postawa czy napięcie mięśniowe. Czas spędzony na zewnątrz był bardzo pożytecznie i mile spędzonym dniem. Dziękujemy Gospodarstwu agroturystycznemu „Pegaz” w Stawach za możliwość przeprowadzenia zajęć.
Edukacja na zewnątrz- zajęcia pokazowe z kajakarstwa
Edukacja na zewnątrz- zajęcia pokazowe z kajakarstwa
W dniu 22-10-2019r kontynuowane były zajęcia promujące „Edukację na zewnątrz”. Tym razem nauczyciele Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wraz z uczniami poznawali specyfikę zajęć z kajakarstwa w nowosolskim porcie.Zajęcia przeprowadzał doświadczony nauczyciel kajakarstwa z SOSW Jarosław Szymczak. Uczestnicy zostali zapoznani z etykietą wodniacką zobowiązującą do odpowiedniego i kulturalnego zachowanie się załóg. Na wodzie zachowujemy się spokojnie, bez wrzasków i głośnych śpiewów, kategoryczne zakazane jest używanie telefonu, chyba że jest to konieczne do udzielenia pomocy. Do zagadnień etyki i praw należy nakaz udzielania pomocy osobom, które znalazły się w niebezpieczeństwie lub uległy wypadkowi. Wywrotki, awarie nieszczęśliwe wypadki, jeżeli zagrażają zdrowiu lub życiu człowieka, wymagają natychmiastowej pomocy i interwencji. Zobowiązani jesteśmy także do ratowania mienia społecznego, indywidualnego i osobistego. Po krótkim rozruchu na stałym lądzie, gdzie oprócz rozgrzewki zostały przedstawione zasady bezpieczeństwa i techniczne aspekty od trzymania wiosła i prawidłowego wykonywania ruchów potrzebnych do płynięcia w przód, poprzez sterowanie wiosłem, itp. Odbyły się oczekiwane zajęcia praktyczne. Okazało się, że pływanie kajakiem nie jest wcale takie trudne. Szybko można było zaobserwować postępy. Do takiego stopnia uczestnicy opanowali techniczne aspekty pływania kajakiem, że odbyły się mini zawody. Oprócz dobrej zabawy, uczestnicy jednomyślnie stwierdzili, że kajakarstwo to bardzo dobra forma propagowanie aktywnego wypoczynku oraz zdrowego stylu życia. A zainicjowane zajęcia przyczyniły się do wzbudzenia zainteresowania i rozwijania turystyki kajakowej. Dostrzegliśmy zalet naszego położenia nad Odrą, które sprzyjają propagowaniu takiej formy spędzania czasu wolnego
Uczestnicy wybiegają myślami do przodu i planowane są następne zajęcia
Gry i zabawy na świeżym powietrzu
Dominika Barańska, Kinga Tietz Publikacja dostępna w bibliotece szkolnej.
Gry i zabawy na świeżym powietrzu publikacja dostępna w Bibliotece szkolnej. Zawiera gry i zabawy na świeżym powietrzu, które można przeprowadzić w różnych środowiskach. Natura to najprawdopodobniej najtańsze i najłatwiej dostępne narzędzie, dzięki któremu dziecko ma szanse poznać nie tylko otacząjący świat, ale i tez siebie samego. Dziecko, któremu da się przestrzeń do rozwoju podejmowania własnych decyzji da się jednocześnie szanse na bycie odpowiedzialny, nauczy się go przezorności, kalkulacji, radości, budowania własnej wartości.
Kalendarz „Dary Natury”– wersja polskojęzyczna i angielskojęzyczna
Edukacja na zewnątrz w internacie, czyli jak edukować, gdy pogoda nam nie sprzyja. Wdrażanie doświadczeń zdobytych podczas mobilności na Cyprze
Warsztaty dla rodziców i nauczycieli „Naturalne kosmetyki, wykorzystanie ziół”
Kontynuując wdrażanie zdobytej wiedzy z Mobilność na Cypr zaprosiliśmy rodziców i nauczycieli na warsztaty dotyczące wytwarzania eko kosmetyków. Zajęcia poprzedziła krótka prezentacja podczas której goście dowiedzieli się m.in. czym są eko-kosmetyki, jak się je wytwarza, co można użyć do robienia kosmetyków, poznali zastosowanie niektórych z ziół. Mogli również zapoznać się z programem Ziołowo mi realizowanym w SPDP oraz kilkoma cennymi publikacjami z dziedziny zielarstwa. Po wstępnych teoretycznych zajęciach przyszedł czas na praktykę. Rodzice i nauczyciele pod okiem pań Kingi Tietz i Dominiki Barańskiej wykonali mydła peelingujące, kule musujące do kąpieli oraz płyn dwufazowy do mycia twarzy. Mogli wąchać, dotykać i samodzielnie komponować skład i zapach mydeł i kul. Na koniec każdy uczestnik warsztatów otrzymał broszurkę z przepisami na eko-kosmetyki oraz najnowszy numer gazetki Zdrowasmus poświęcony eko-kosmetykom oraz ziołom w kosmetyce. Zajęcia zostały przez uczestników bardzo wysoko ocenione merytorycznie i praktycznie, sprawiły radość, integrowały. Już wkrótce kolejne zajęcia dla rodziców i nauczycieli – Sylwoterapia -wykorzystanie ziół
„Naturalne kosmetyki EKO KOSMETYKI” warsztaty dla uczniów
Wdrażamy, działamy….czyli mamy możliwość pokazać i podzielić się z naszymi uczniami wiedzą i umiejętnościami, które zdobyliśmy podczas naszego szkolenia Edukacja na zewnątrz w ramach programu Erasmus + odbytym na Cyprze. W dniu 21.02.2020 uczyliśmy klasy I i V Szkoły Przysposabiającej do Pracy jak stworzyć eko-kosmetyki – mydła i świeczki do masażu. Uczniowie samodzielnie przygotowali masę mydlana do której dodawali np. mak, płatki owsiane, kawę i olejki uzyskując efekt peelingu. Wykonali również świeczki z wosku sojowego z dodatkiem masła shea o różnych zapach – lawendowe, różane, kawowe….Były to kilkugodzinne warsztaty bardzo kreatywne i ślicznie pachnące. Nad przebiegiem zajęć czuwała pani Dominika Barańska.